top of page
Anchor 1

 על אודות "פורום עיוני משפט"

״פורום עיוני משפט״ הוא כתב עת מקוון המפרסם כתבי יד נפרדים מאלו של "עיוני משפט". הפורום נועד לשמש במה עצמאית וייחודית בשיח המשפטי בישראל, במסגרתה יוכלו כותבים וכותבות לפרסם כתיבה חדשנית ואקטואלית וכזו שתתן מקום למאמרים קצרים שנוגעים בסוגיות עכשוויות וחשובות. כתב העת מקדם את פרסומם המהיר של מאמרים אלו, בקצבי זמן קצרים מהנהוגים בכתב העת בגרסת הדפוס. בנוסף, בין "פורום עיוני משפט" ו"עיוני משפט" קיים שיח שוטף אשר מתבטא, בין היתר, בתגובות על מאמרים שהתפרסמו בכרכים השונים. מערכת הפורום יוזמת גם כנסים אקדמיים בנושאים שונים, ותוצריהם מתפרסמים בכתב העת.

 

כתבי היד המוגשים ל-"פורום עיוני משפט" אינם מוגבלים לנושא מסוים, מתודולוגיה או גישה מחקרית מסוימת וניתן לכתוב אותם במתכונת של ז'אנרים שונים (בין היתר מסה, הערת חקיקה, הערת פסיקה, ביקורת ספרים והרצאות). בכך, מבקש "פורום עיוני משפט" להעשיר את השיח המשפטי בשפה העברית, גם בעקבות שגשוג הפלטפורמות המקוונות של כתבי העת המשפטיים המובילים בעולם.

 

"פורום עיוני משפט" עלה לאוויר בשנת 2018 (ביוזמת מערכת מב) ואירוע ההשקה שלו התקיים בחודש ינואר 2020 (בחסות מערכת מד, העורכת המייסדת: אלאא חאג׳ יחיא). החל משנת 2019 (מערכת מד) מתמנה מבין צוות העורכים והעורכות עורכת האמונה על עריכת ״פורום עיוני משפט״, בנוסף לעורכת מבין תלמידות התואר השני המחקרי.

 

עורכי פורום עיוני משפט אחראים על הסינון הראשוני של כתבי היד המוגשים לפרסום, ולאחר שלב זה עוברים המאמרים שיפוט עמיתים חיצוני (אנונימי) ע"י מומחה בתחום המאמר. תהליך העריכה של מאמרים המתפרסמים בפורום זהה לתהליך שעוברים מאמרים המתפרסמים במהדורה המודפסת, אך מהיר יותר. חברי וחברות מערכת עיוני משפט משתתפים הן בעריכת מאמרי הדפוס והן בעריכת מאמרי הפורום. המלווה האקדמית של "עיוני משפט" משמשת במקביל לתפקידה זה כיועצת ומלווה אקדמית של "פורום עיוני משפט". בנוסף, כתב העת מלווה על ידי ועדה אקדמית. 

כתבי היד של פורום עיוני משפט מתפרסמים באתר כתב העת וב"נבו" מיד עם סיום תהליך העריכה, ומאוגדים ל"כרכים אלקטרוניים" שנתיים, הממוספרים במקביל לכרכי גרסת הדפוס (כך שלכל כרך של "עיוני משפט" קיים כרך אלקטרוני מקביל של "פורום עיוני משפט" המכיל תכנים נפרדים). החל משנת 2022 נכללים מאמרים המתפרסמים בפורום במודל התקצוב של הות"ת. 

לפרטים אודות הגשת כתבי יד לפורום עיוני משפט.

תְּגוּבִיוֹת* מִשְׁפָּט - פרויקט הכתיבה האקטואלית של "פורום עיוני משפט"

תגוביות (*בלועזית: טוֹקְבֶּק) משפט הוא מיזם ייחודי בעולם כתבי-העת המשפטיים בישראל, שמטרתו לתת במה לתכנים אקדמיים-משפטיים קצרים, בעלי אופי אקטואלי, מכל תחומי המשפט. התגוביות מתפרסמות תחת הגג של כתב העת "פורום עיוני משפט".

התגוביות, באורך של עד 2500 מילים (כולל הערות שוליים), עוסקות בענייני דיומא של העולם המשפטי והשיח הציבורי בישראל – ויכולות לכלול ביקורות, דעות, הערות, הרהורים ועוד לגבי פסיקה חדשה, יוזמות חקיקה, מאורעות משפטיים אקטואליים ועוד.

אנו מקוות כי התגוביות יהוו כלי שימושי ובמה לשיח פורה לעורכות דין ונשות אקדמיה, אך גם יהיו נגישות לקהל הרחב יותר. לדעתנו קיימת חשיבות לדיון עדכני ורלוונטי, לצד מחקרים מעמיקים וארוכי טווח, לצורך יצירת במה משפטית אקדמית ואינטלקטואלית עשירה. הדעות המובעות בתגוביות הן של הכותבים/ות בלבד, ואנחנו מזמינים אתכם/ן לתרום למגוון הדעות שיוצגו בהן.

פורום עיוני משפט קורא לכם ולכן, כותבים/ות, המתעניינים בכל תחומי המשפט, אקדמאים/יות, עורכי/ות דין וחוקרים/ות, לכתוב טקסטים קצרים לפרסום במסגרת המיזם. כדי לשמור על רלוונטיות, הטקסטים יעברו עריכה זריזה אף יותר מזו הנהוגה בפורום (ככלל, עד שבועיים). נדגיש כי על התוכן להסתמך ברמה בסיסית על סימוכין אקדמיים/משפטיים בהתאם לכללי הציטוט האחיד (עם קישור).

* נציין כי מכיוון שהפרויקט עוד בתחילת דרכו, בשלב זה לא ניתן לפרסם תגוביות פרי עטם/ן של סטודנטים/ות לתואר ראשון.

להגשת תגובית ושאלות בנושא שלחו דוא"ל לכתובת: Tguviot.Mishpat@gmail.com.

נשמח לשמוע מכם/ן:

פורום עיוני משפט

tau.law.review.forum@gmail.com

אודות תגוביות משפט
bottom of page